Novinky
14.02.2019: Přihláška na státní jazykové zkoušky
01.12.2018: Informace ke krajským kolům soutěže v cizích jazycích
Exkurze

Žáci 4. ročníku se vypravili za poznáním tradic judaismu

V pondělí 12. října se většina žáků čtvrtého ročníku vydala na exkurzi do pražského Židovského muzea.

Vyráželi jsme v 8 hodin z Ústí nad Labem a po celý den nás doprovázelo chladné a větrné počasí. Po příjezdu následovalo rozdělení do dvou skupin. Pod dohledem paní učitelky Hefertové jsme se vydali na prohlídku synagog a židovského hřbitova. I přes tiché štěbetání paní průvodkyně jsme se mohli dozvědět spoustu nových a zajímavých informací. Podle židovských tradic byl každý z chlapců povinen si před vstupem posvátná místa nasadit jarmulku neboli kipu, což je v moderní hebrejštině označení pro malé kulaté čepičky připevněné na temeni.


Po prohlídce Staronové, Pinkasovy a Klausové synagogy jsme procházeli židovským hřbitovem, kde je pohřben známý rabín Löw. Pověst praví, že přání každého, kdo k jeho hrobu položí kamínek, bude splněno. Kolik studentů tedy letos bude maturovat s vyznamenáním?

Po venkovní prohlídce jsme se promrzlí vrátili k hlavní budově muzea a zahřáli se plněním úkolů. Byli jsme rozděleni do pěti skupin a každá měla prezentovat některou z tradic judaismu, např. Šabat, Pesach, Purim, kašrut a další. Jistě mluvím za všechny, když řeknu, že největším úspěchem bylo sehrání židovské svatby. Naše skupina byla svědky veselé svatby Evy Hisemové a Michaela Otta. Úkol ale na výbornou splnil každý, protože jsme odjížděli všichni o něco chytřejší ohledně židovských svátků a zvyků. Za sebe mohu říct, že i přes otravnou zimu byla exkurze velmi zajímavá a budoucím čtvrtým ročníkům ji mohu jedině doporučit.

Kateřina Novotná, 4. L

| Autor: administrator | Vydáno dne 16. 10. 2015 | 1449 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server